11 May 2015

Murder by Contract (1958)

Müge İbrikçi Baran
Murder by Contract (1958)

Irving Lerner'ın yönetmenliğini yaptığı Murder by Contract (1958) adlı kara filmde Vince Edwards (Claude), Phillip Pine (Marc), Herschel Bernardi (George), Caprice Toriel (Billie Williams) gibi oyuncular yer alıyor.

Vince Edwards Murder by Contract (1958)
Caprice Toriel Murder by Contract (1958)

Claude, bir hesap uzmanıdır. Düşük bir maaşı ve büyük bir hayali vardır. Ohio Nehri kenarında bir ev almak istemektedir. Fakat aldığı maaşla istediği evi alabilmesi ancak 23 yıl sonra mümkün olacaktır. Bunun için Bay Brink vasıtasıyla Bay Moon'un evine gider ve onun için tetikçilik yapmak ister. Bay Moon baştan kabul etmese de Claude, zekasıyla onu etkiler ve işi kapar. Kısa bir sürede efsane olur. İlginç yöntemleri vardır ve hiç iz bırakmamaktadır. Ama bir gün Billie Williams adında biri için tutulur ve bu iş sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Vince Edwards Murder by Contract (1958)
Herschel Bernardi, Vince Edwards, Phillip Pine, Murder by Contract (1958)

Murder by Contract filmi, bir kara film olarak fazla aydınlık bir film. Çünkü final sahnesi haricinde çekimler hep gündüz yapılmış. Bundan dolayı kara filmin kendine özgü olan görsel dili pek yok. Ayrıca filmin müzikleri de sanki Avrupa sinemasından bir film izliyoruz izlenimi uyandırsa da Murder by Contract bir Amerikan filmi. Ama tetikçi olan anti kahramanımız Claude'un kiralık katillik mesleği üzerine olan felsefesi izleyiciyi bir kara filme doğru sürüklüyor. Savaş eleştirisi yapması, kadınlardan korkması da kara filmin olmazsa olmazlarından olarak filmde yer alıyor.

Phillip Pine, Herschel Bernardi, Vince Edwards Murder by Contract (1958)
Vince Edwards Murder by Contract (1958)

Murder by Contract, kara filmin tuhaf dünyasına girmek için iyi bir seçenek. Özellikle Vince Edwards'ın canlandırdığı anti kahraman Claude dikkat çekiyor. Ağzından çıkan her cümle, zekice olan ama yine de psikopatlığı elden bırakmayan bir karakter olarak kült karakterler arasına girmeyi hak ediyor. Özellikle B-film tadındaki Detour (1945), Decoy (1946) gibi kara film sevenlere tavsiye ederim.


Murder by Contract (1958)
Fragman

Murder by Contract (1958)
Filminin Müziği

Martin Scorsese'nin
Murder by Contract (1958)
Hakkındaki Yorumu

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder