29 Haz 2018

Sicario: Day of the Soldado (2018)

Müge İbrikçi Baran
Sicario: Day of the Soldado (2018)

Son zamanların dikkat çeken yönetmenlerinden Denis Villeneuve’nun çektiği 2015 yapımı Sicario filminin devamı 3 sene sonra izleyici karşısına çıktı. Yine Taylor Sheridan filmin senaryosunu üstlenirken bu sefer yönetmen koltuğu Stefano Sollima’ya devredildi. Hükümet ve mafya ilişkilerini masaya yatıran sert bir suç filmi olan 2015 tarihli Suburra ile tanıdığımız yönetmen Sollima, Sicario: Day of the Soldado ile yine suç türünde bir filmle karşımıza çıkıyor.


Josh Brolin, Jeffrey Donovan, Benicio Del Toro - Sicario: Day of the Soldado (2018)

İlk Sicario filminde gelişen mevzuları, FBI ajanını canlandıran Emily Blunt’ın bakış açısından öğrenmiştik. Matt Graver ve Alejandro karakterlerinin gizli operasyonu ve yavaşça çözülen gizemli planlar, gerilimi yukarıya taşımıştı. Devam filminde de operasyon gizli ama bu sefer plana izleyici de dahil oluyor. İlk filmdeki bilinmezlikten doğan gerginlik yerini karakterlerin başına gelebilecek olasılıklardan oluşan adrenaline bırakıyor. Daha çok aksiyona yüklenirken zaman zaman duygusallık ön plana çıkıyor. Sinematografiye önem veren Villeneuve ile Sollima arasındaki fark da kendini hissettiriyor. Villeneuve, ilk Sicario’da izleyiciye biraz nefes aldırmak istercesine kadrajını geniş tutarken, Sollima tam tersine aksiyon odaklı sahnelerde genel plan kullanarak izleyiciyi heyecanlandırmaya çalışıyor.

Benicio Del Toro - Sicario: Day of the Soldado (2018)

Sicario: Day of the Soldado, ilk başlarda sanki IŞİD (DAEŞ) üzerinden terör olaylarını işleyecekmiş gibi bir izlenim bırakıyor. Fakat sonrasında kulvar değiştirip ilk filmin izinden giderek tekrardan Meksika kartellerine odaklanıyor. Bu sefer uyuşturucu karteli yerine sınırdan kaçak insan geçirme konusuna yoğunlaşıyor. Matt Graver ve Alejandro’nun görevi ise kartelleri birbirine düşürüp hata yapmalarını sağlamak. Hükümetin isteği üzerine gerçekleşecek bu kaos ortamını yaratmak için tabii ki kahramanlarımızın ellerini kirletmesi ve sınırları zorlaması gerekmektedir.

Josh Brolin - Sicario: Day of the Soldado (2018)

Sicario filminde, özellikle finale doğru intikam ve gaddarlık tavan yaparken devam filminde aynı durum söz konusu değil. Başlarda acımasız olan Matt Graver ve Alejandro’nun sonlara doğru insafa gelmeleri biraz Hollywood hassasiyetinden olsa gerek. Ayrıca filmi, Trump’ın Meksika üzerinde gerçekleştirmeye çalıştığı politikasını göz önünde bulundurarak da izlemek mümkün. Kaçak göçmenlerin Amerika’ya geçişlerini önlemek amacıyla asker dikmesi ve Meksika sınırına yapmayı planladığı devasa duvarı düşündüğümüzde, Sicario: Day of the Soldado filminde yaşananlar, bu politikayı destekler nitelikte.

Isabela Moner, Benicio Del Toro - Sicario: Day of the Soldado (2018)

Sicario: Day of the Soldado, ilk filme nazaran senaryo olarak biraz kaliteyi düşürmesine karşın aksiyon açısından zengin bir yapım. Sicario filmiyle doğrudan bağlantılı olmamasına rağmen yaptığı birkaç gönderme, tadında ve anlaşılır olmuş. Orijinal filmi, hem olay ve karakterlere girizgah yapması hem de durağan temposu sebebiyle aksiyon türünde bir yapım yerine bir suç veya yeni kara film olarak değerlendirmek daha mantıklı. Devam filmi ise figüranına kadar anti kahraman ve kötü adamların yer aldığı, ortalamanın biraz üzerinde aksiyon türünde bir film.

-------------------------

KÜNYE
Yönetmen: Stefano Sollima
Senaryo: Taylor Sheridan
Oyuncular: Benicio Del Toro (Alejandro), Josh Brolin (Matt Graver), Isabela Moner (Isabel Reyes), Jeffrey Donovan (Steve Forsing), Matthew Modine (James Riley), Catherine Keener (Cynthia Foards), Elijah Rodriguez (Miguel Hernandez), Shea Whigham (Andy Wheeldon),
Müzik: Hildur Guðnadóttir
Görüntü Yönetmeni: Dariusz Wolski
Kurgu: Matthew Newman
Ülke: ABD, İtalya


Sicario: Day of the Soldado (2018)
Fragman

Sicario: Day of the Soldado (2018)
Fragman 2
Sicario: Day of the Soldado (2018)
Fragman 3

Alternatif Afişler
Sicario: Day of the Soldado (2018)Sicario: Day of the Soldado (2018)
Josh Brolin - Sicario: Day of the Soldado (2018)Benicio Del Toro - Sicario: Day of the Soldado (2018)Sicario: Day of the Soldado (2018)Sicario: Day of the Soldado (2018)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder