11 Ağu 2015

Copycat (1995)

Müge İbrikçi Baran
Copycat (1995)

Jon Amiel'ın yönetmenliğini yaptığı Copycat (Kopya Cinayetler, 1995) adlı yeni kara filmde Sigourney Weaver (Helen Hudson), Holly Hunter (MJ Monahan), Dermot Mulroney (Reuben Goetz), William McNamara (Peter Foley), Harry Connick Jr. (Daryll Lee Cullum), Will Patton (Nicoletti) gibi oyuncular yer alıyor.

Sigourney Weaver - Copycat (1995)
Harry Connick Jr. - Copycat (1995)

Seri katiller üzerine araştırmalar yapan Helen Hudson, verdiği bir konferans sonunda tuvalete gider ve orada seri katil Daryll Lee Cullum onu öldürmeye çalışır. Helen kıl payı canını kurtarır ama psikolojisi bozulur ve kendini evine kapatır. Yaşadığı travmadan dolayı agorafobi (açık alan korkusu) hastası olur. Aradan onüç ay geçer ve bir seri katil ortaya çıkar. Kurbanları üzerinde aynı ritüelleri tekrar etmediği için diğer seri katillere benzememektedir. Ama bir yandan da çok benzemektedir. Çünkü eski seri katillerin kurbanlarını öldürme şekillerinin aynısını yaparak cinayetler işlemektedir. Bu da polisin işinin zorlaştırır. Dedektif Monahan, bu zorlu süreçte Helen'ın uzmanlığından faydalanmak ister. Ama yine de katili bulabilmek çok zor olacaktır.

Holly Hunter - Copycat (1995)
Sigourney Weaver - Copycat (1995)

Copycat filmi diğer seri katil filmlerinden biraz farklı bir seyir izliyor. Çünkü katil ile alakalı ipuçlarını toplayabilmek daha zor ve bu da filmin gerilim dozunun artmasını sağlıyor. Ayrıca filmdeki iki önemli karakterin kadınlardan seçilmesi ve bu oyuncuların da Sigourney Weaver ve Holly Hunter gibi karizmatik isimler olması da filmin çıtasını yükseltiyor. Gayet feminist bir söylemi olan bu filmin yeni kara filmler arasında farklı bir yerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Dermot Mulroney - Copycat (1995)
Will Patton - Copycat (1995)

Copycat, 90'lar sinemasının hakkettiği ilgiyi görmeyen güzel filmlerinden biridir. Ayrıca filmdeki The Police Grubunun "Murder by Numbers" şarkısına da dikkat.


Copycat (1995) Fragman

The Police "Murder by Numbers"

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder