Anasayfa Gerilim ‘Tepetaklak Cinayet’ AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda Finalist
'Tepetaklak Cinayet' AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması'nda Finalist

‘Tepetaklak Cinayet’ AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda Finalist

Karanlık Sinema

Tepetaklak CinayetYönetmen Çamran Azizoğlu’nun “Tepetaklak Cinayet” adlı kısa filmi, 10-20 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek 10. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda “Toplumsal Cinsiyet” kategorisinde yarışıyor.

AB İnsan Hakları Film Günleri kapsamında düzenlenen yarışmanın jürisinde; yapımcı yönetmen Semra Güzel Korver, gazeteci Doğan Şentürk, akademisyen Nezih Orhon, oyuncu Songül Öden ve eleştirmen Emrah Kolukısa yer alıyor.  İnsan Hakları kategorisi için 10, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorisi için 5 film, jüri tarafından değerlendirilecek.

Suç ve gerilim türündeki kısa filmin senaryosu Çamran Azizoğlu’na aitken yapımcılığını kendisi ve Cemil Nazlı üstleniyor. Görüntü Yönetmenliğini Arda Üzmez’in üstlendiği filmin kadrosunda Alibey Güner, Bensu Düşenkalkan, Begüm Koyçiç, Özge Ünal  ve Ahmet İlhan yer alıyor.

“Madalyonun İkinci Yüzünü Çok Azı Görür”

Bir kadın vahşice işlenen bir cinayet sonunda öldürülür. Tüm medyada geniş yankı uyandıran cinayetin sonucu merakla takip edilir. Mahkeme sürecinde önemli olan katilin kim olduğu değil, nasıl yargılanacağıdır. Bir sistem eleştirisi ortaya koyan Tepetaklak Cinayet’in festival süreci 6. Sakarya Film Festivali‘nde 2.’lik ödülü ile başlayarak 8. Kayseri Altın Çınar Film Festivali ile devam etti. Yolculuğu 3. İzmit Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda yarışma bölümünde devam ederken diğer bir yandan ulusal ve uluslararası başvuruları devam ediyor.

Çamran Azizoğlu Kimdir?

25 Temmuz 1995’te İstanbul’da doğdu. Okuduğu mühendislik bölümünü sinema için bıraktı. Sinemaya dair bilgisini, tecrübesini sektör içerisinde çalışarak oluşturdu. İlk kısa metraj filmi Tepetaklak’ı 2019 yılında çekti. İlk ödülünü 11. Uluslararası Rofife Film Festivali’nden aldı. Üçüncü ve son filmi olan Tepetaklak Cinayet kısa filmini 2020 yılında tamamlandı. Yeni kısa filminin çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: Basın Bülteni 

Benzer Yazılar

Yorum Yazın