Anasayfa HaberFestival Haberleri İstanbul Film Festivali, Çevrimiçi Film Gösterimlerine Haziranda Devam Ediyor
İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimlerine Haziranda Devam Ediyor

İstanbul Film Festivali, Çevrimiçi Film Gösterimlerine Haziranda Devam Ediyor

Karanlık Sinema

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenecek İstanbul Film Festivali, yeni bir seçkiyle 12-26 Haziran tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. Festivalin haziran ayı çevrimiçi seçkisi, yine festival programından, Venedik, Toronto, Cannes, Tallinn, SXSW film festivallerinde ilk gösterimlerini yapmış 15 filmi içeriyor.

1984’ten bu yana her yıl nisan ayında gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali, COVID-19 salgınından dolayı yıl içerisinde ileri bir tarihe ertelenmişti. Festival mayıs ayında bu yılki programından derlediği 15 filmlik bir seçki ile ilk kez izleyicisiyle çevrimiçi ortamda buluşmuştu.

İstanbul Film Festivali gördüğü yoğun ilgi üzerine çevrimiçi film gösterimlerine haziran ayında da devam ediyor. Türkiye’de ilk kez gösterilecek 15 filmlik haziran seçkisi dünya prömiyerlerini Venedik, Toronto, Cannes, Tallinn, SXSW film festivallerinde ilk gösterimlerini yapmış filmlerden oluşuyor ve filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor.

filmonline.iksv.org adresinden erişilebilen filmleri izlemek için biletler yine aynı site üzerinden alınabiliyor. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5 gün boyunca izlenebilecek. Her gün 21.00’de bir film gösterime açılacak ve 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Festivalde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere teker teker bilet alınabiliyor veya Kombine Film Paketi satın alarak 15 filmin tamamı daha avantajlı bir fiyatla izlenebiliyor. Türkçe altyazılı olarak yapılacak gösterimlere yalnızca Türkiye’den erişilebiliyor. Biletler 10 Haziran Çarşamba saat 10.30’da filmonline.iksv.org adresinden satışa sunuluyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Haziran seçkisi filmleri:

Parlak Günlerim / Mes jours de gloire / My Days of Glory / Antoine de Bary

Çingene Kraliçe / Gipsy Queen / Hüseyin Tabak

Sütliman / Pacificado / Pacified / Paxton Winters

Kestane Ormanından Hikâyeler / Zgodbe iz kostanjevih gozdov / Stories from the Chestnut Woods / Grego Bozic

İkimiz / Deux / Two of Us / Filippo Meneghetti

Mutlu Günler / Happy Times / Michael Mayer

Kızım Zoe / My Zoe / Julie Delpy

Mükemmel Aday / The Perfect Candidate / Haifaa Al Mansour

Günah / Il Peccato / Sin / Andrei Konchalovsky

Beyaz Üstüne Beyaz / Blanco en Blanco / White on White / Théo Court

Azize Frances / Saint Frances / Alex Thompson

Baumbacher Sendromu / Baumbacher Syndrome / Gregory Kirchhoff

Rüyaların Dağları / La cordillera de los sueños / The Cordillera of Dreams / Patricio Guzmán

Dolaşık / Entwined / Minos Nikolakakis

Rialto / Peter Mackie Burns

Parlak Günlerim / Mes jours de gloire / My Days of Glory / Antoine de Bary / Fransa

Başrolünde Oda 212, Hipokrat ve Sorry Angel filmlerinden tanıdığımız genç oyuncu Vincent Lacoste’un parladığı film, “büyüyememe” sancılarını ve endişesini dokunaklı bir mizahla, bıyık altından güldüren tatlı bir melankoliyle anlatıyor. Fransız yönetmen Antoine de Bary, Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan bu ilk uzun metrajlı filminde hakiki dünyaya adım atmanın heyecan ve kaygılarını ele alıyor.

Çingene Kraliçe / Gipsy Queen / Hüseyin Tabak / Almanya, Avusturya

İlk uzun metrajlı filmi Güzelliğin On Par’ Etmez (2012) ile ülkemizde pek çok ödül kazanan, daha sonra Yılmaz Güney’in hayatını anlatan Çirkin Kral Efsanesi (2017) belgeseline imza atan Hüseyin Tabak, Almanya doğumlu genç bir yönetmen. Tabak’ın yeni filmi, iki çocuğuna bakabilmek için izbe boks ringlerinde dövüşmek zorunda olan genç bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Sütliman / Pacificado / Pacified / Paxton Winters / Brezilya, ABD

Brezilya’nın yoksulluğunun simgesi olan favelalar sinemaya pek çok kez konu ve mekân oldu. Ancak bu filmde favelalarda yaşayanların duyguları her şeyden daha baskın. On üç yaşındaki Tati’nin annesi uyuşturucu bağımlısı, babasıysa ilgisiz ve kopuk. Rio Olimpiyatları nedeniyle kentsel politikaları krize giren Brezilya’da toplumsal gerilim had safhada. Tati hapisten çıkan babasıyla yeniden ilişki kurmak isterken biz de onun peşinden gidiyoruz

Kestane Ormanından Hikâyeler / Zgodbe iz kostanjevih gozdov / Stories from the Chestnut Woods / Grego Bozic / Slovenya, İtalya

Gregor Bozic’in filmini izlediğinizde onu Theo Angelopoulos ya da Béla Tarr’ın kuşağından sanmanız işten değil, oysa ilk uzun metrajını çeken bu yetenekli yönetmen sadece 36 yaşında. İtalya-Yugoslavya sınırındaki ormanlık bir bölgede geçen, İkinci Dünya Savaşı sonrasının ruh halini taşıyan Kestane Ormanından Hikâyeler, artık nadiren örneğini gördüğümüz o “büyük anlatı”ların izlerini taşıyor.

İkimiz / Deux / Two of Us / Filippo Meneghetti / Fransa, Lüksemburg, Belçika

İkimiz Nina ve Madeline arasındaki çok özel ve benzersiz aşkın nasıl sarsıldığını anlatıyor. Toronto Film Festivali’nin Keşifler bölümünde ilk kez gösterilen İkimiz, bir yalanı sürdürmenin bedelini melodramın tuzaklarına düşmeden, sevginin gerçek kudretiyle karşılayarak gösteriyor.

Mutlu Günler / Happy Times / Michael Mayer / ABD, İsrail

Los Angeles’ta, havalı bir evde cuma akşamı Şabat yemeği için buluşan, birbiriyle uyumsuz bir grup insan gecenin sonunda hangi ortak noktada buluşabilir? Mutlu Günler’in buna hayli matrak ve kanlı birkaç cevabı var. Bu doludizgin film, gerilim ve komedi gibi, bir araya gelince nadiren lezzetli olan iki türü başarıyla harmanlıyor. İlk filmi Out in the Dark’ta (2012) bir Filistinliyle bir İsraillinin aşkını anlatan Michael Mayer bu kez bambaşka bir türde yine hayli zekice bir işe imza atıyor.

Kızım Zoe / My Zoe / Julie Delpy / Birleşik Krallık, Almanya, Fransa

Bir anne, kızını kurtarmak için ne kadar ileri gidebilir? Oyunculuğu kadar senaristliği ve yönetmenliğiyle de saygın bir yer kazanan Julie Delpy, yazıp yönettiği son filminde başrolü de üstleniyor. Toronto Film Festivali’nin Platform bölümünde ilk gösterimi yapan Kızım Zoe, öncelikle Julie Delpy’nin müthiş oyunculuğu ve diyaloglar üzerindeki olağanüstü hakimiyeti üzerinde yükselen, bilimden çok duygusal gerçekçiliğe dayanan etkileyici ve düşündürücü bir dram.

Mükemmel Aday / The Perfect Candidate / Haifaa Al Mansour / Suudi Arabistan, Almanya

Festival takipçilerinin 2013 yılının bol ödüllü filmlerinden Vecide ile hatırlayacakları Suudi Arabistanlı yönetmen Haifaa Al Mansour yine güçlü bir kadın öyküsüyle karşımızda. Al Mansour bu kez bir kadın doktorun belediye meclisi üyeliğine aday olarak etrafındaki herkesin toplumsal cinsiyet kodlarıyla oynayışını anlatıyor.

Günah / Il Peccato / Sin / Andrei Konchalovsky / Rusya, İtalya

Tarihi hikâyelerden fantezi ve aksiyon filmlerine geniş bir alanda yapıtlar veren ödüllü Rus usta Andrei Konchalovsky bu kez sanat tarihinin en önemli figürlerinden birine, Mikelanj’a çeviriyor kamerasını. Tarihi hikâyelerden fantezi ve aksiyon filmlerine geniş bir alanda yapıtlar veren ödüllü Rus usta Andrei Konchalovsky bu kez sanat tarihinin en önemli figürlerinden birine, Mikelanj’a çeviriyor kamerasını.

Beyaz Üstüne Beyaz / Blanco en Blanco / White on White / Théo Court / İspanya, Şili, Fransa, Almanya

21 Haziran-26 Haziran

Théo Court ismini ilerleyen yıllarda muhtemelen daha sık duyacağız. Usta işi bir yönetmenlik ve başrolünde Şili’nin en büyük oyuncularından Alfredo Castro’yla Güney Amerika tarihine muğlak bir dalış izliyoruz.

Azize Frances / Saint Frances / Alex Thompson / ABD

Bridget perdede görür görmez âşık olacağınız karakterlerden biri. Dağınık, zaaflarıyla mesut, biraz huysuz, şakacı, çok fazla enerjisi ve neşesi var, ama hayatta ne yapacağını bir türlü kestiremiyor. Dramla komedinin dengesini muhteşem tutturan Azize Frances yılın en iyi Amerikan bağımsız filmlerinden biri.

Baumbacher Sendromu / Baumbacher Syndrome / Gregory Kirchhoff / Almanya
23 Haziran-28 Haziran

Bir zamanlar Alman televizyonunun en genç talk-show sunucusu olarak anılan Max Baumbacher artık 50’lerine merdiven dayamış ve cazibesini yitirmeye başlamıştır. Bir sabah mucizevi bir şey olur; Baumbacher davudi bir sese sahip olarak uyanırGeleceği parlak Alman yönetmen Gregory Kirchhof bu filmde ince bir mizahla işlenmiş derinlikli ve dokunaklı bir karakter portresi çıkarıyor. Filmin başrollerinden gizemli ve delişmen Fida’yı Elit İşcan canlandırıyor.

Rüyaların Dağları / La cordillera de los sueños / The Cordillera of Dreams / Patricio Guzmán / Şili, Fransa

2011’de Işığa Özlem ve 2015’te Sedef Düğme ile festivalde pek çok hayran edinen Şilili yönetmen Patricio Guzmán, belgesel sinemanın yaşayan en büyük ustalarından biri. . Yeni filminde darbeler, katliamlar, acılarla dolu bir tarihe sahip ülkesinin geçmişi ve şimdisi üzerine düşünmeye devam ediyor. Rüyaların Dağları, gökyüzüyle yeryüzünün birleştiği yerde muğlak hikâyeler keşfeden, görsel olarak hipnotize edici, şiirsel bir belgesel.

Dolaşık / Entwined / Minos Nikolakakis / Yunanistan, İngiltere

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar/Neighbours platformundan çıkan Dolaşık bizi ormanın içinde birbirine dolanan bedenler ve bitkilerle dolu gizemli bir alanı keşfetmeye çağırıyor. Minos Nikolakakis’in bu ilk uzun metrajlı filmi, konu edindiği karanlık masalın derinliklerinde Panos’un çözülüşüyle bir umut ışığı buluyor.

Rialto / Peter Mackie Burns / İrlanda, İngiltere

Kırklı yaşlarındaki Colm’un her şeyiyle standart bir hayatı vardır: İki çocuk, bir eş, yönetici olarak çalıştığı bir iş. Ancak pürüzsüz ilerleyen hayatı beklenmedik bir karşılaşma ve tutkuyla sarsılacaktır. Mark O’Halloran’ın oyunundan uyarlanan ve ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde yapan Rialto’da Peter Mackie Burns, keskin bir yönetmenlikle içe işleyen bir hikâye anlatıyor.

 

Festival Biletleri

Festival biletleri, 10 Haziran Çarşamba 10.30’da satışa çıkıyor.

Bilet fiyatları

Tek film: 9,00TL

15 Filmlik Kombine Bilet: 99,00TL

Lale Kart üyeleri, biletlerini her zaman olduğu gibi indirimli olarak alabiliyor.

Kaynak: Basın Bülteni

Benzer Yazılar

Yorum Yazın