Anasayfa HaberFestival Haberleri 17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor
17. Uluslararası İFF Programı Belli Oldu

17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor

Karanlık Sinema

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-8 Mayıs tarihlerinde 20 ülkeden 69 filmi, yine sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz seyirci ile buluşturacak.

Dünyanın dört bir yanından gelen toplam 594 film başvurusunu değerlendirildi. Bu yıl festivalde 49 yerli 20 yabancı filme yer verilecek.

Türkiye’de ilk gösterimini yapacak 15 adet film var. Bunlardan bazıları:

Daha önce festivalde gösterilen Dalga/Die Welle filminin ilham aldığı  film Lesson Plan: The Story of the Third Wave / Ders Planı: Üçüncü Dalganın Öyküsü

Arjantin’den Amasando Futuro / Geleceği Yoğurmak

Japonya’dan Bunu Ona Yaptıran Neydi?

Yönetmenin de katılacağı İtalya’dan L’Urlo / Çığlık

Yunanistan’dan ΔΕΜΕΝΟΙ / Sarmal

Kamboçya’dan Boramey: Fabrikadaki Hayaletler

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca online etkinlikler düzenleyen İFF, bu yıl hem online hem de yüz yüze olacak. İlk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak festivalin açılış gecesi 2 Mayıs saat 19:30’da Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek. Etkinlik aynı zamanda festivalin YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.  Oyuncu Nur Sürer’e teşekkür ve onur plaketinin verileceği gecede her yıl olduğu gibi bir set emekçisi de sahneye davet edilecek. Açılış filmi yönetmen Fikret Reyhan’ın Çatlak filmi olarak izlenecek.

Online gösterim ve söyleşiler festivalin YouTube kanalında 8 Mayıs’a kadar devam edecek. İstanbul’daki yüz yüze gösterimler 5-8 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi ve 6-8 Mayıs tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Festivalin bu yılki programında film gösterimleri ve söyleşilerin yanı sıra bir de çalıştay yer alıyor.  Filmkoop – İFF iş birliği ile düzenlenen Sinema Toplulukları Çalıştayı 7 Mayıs’ta saat 14:00-17:00 arasında Kadıköy Sinematek / Sinema Evi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul ve Ankara etaplarının ardından 17. İFF, 2022 sonuna kadar Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek.

Festival ile ilgili güncel bilgilere www.iff.org.tr adresinden ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşmak mümkün.

Online programlar ise İFF’nin Youtube kanalında sadece duyurulduğu gün içinde izlenebilecek..

Gösterim Programı

Film katalogu

İFF YouTube

Kaynak: Basın Bülteni

Benzer Yazılar

Yorum Yazın