14 Kas 2013

Tales from the Darkside: The Movie (1990)

Müge İbrikçi Baran
Tales from the Darkside: The Movie (1990)

John Harrison’ın yönetmenliğini yaptığı Tales from the Darkside: The Movie (Korku Günleri, 1990) adlı korku-komedi film 4 hikayeden oluşan bir antoloji film. Filmde The Wraparound Story bölümünde Deborah Harry (Betty), Matthew Lawrence (Timmy), Lot 249 bölümünde Steve Buscemi (Edward Bellingham), Julianne Moore (Susan), Christian Slater (Andy), Robert Sedgwick (Lee), Cat From Hell bölümünde William Hickey (Drogan), David Johansen (Halston), Lover's Vow bölümünde James Remar (Preston), Rae Dawn Chong (Carola) gibi oyuncular yer alıyor.

Korku Günleri Türkçe Afiş (Poster)

Tales from the Darkside: The Movie filminin başlangıcı olan The Wraparound Story’de Betty, Timmy adlı bir çocuğu akşam yemeğinde pişirmek için hapsetmiştir. Hansel ve Gretel masalında olduğu gibi Betty, çocuğu kurabiyeyle besleyerek şişmanlatmaya çalışır. Timmy zaman kazanmak için elindeki kitaptan korku hikayeleri anlatmaya başlar. Filmdeki bu bölüm hikayeler arasında köprü görevi görür. Her hikayeden sonra Timmy’e geri döneriz ve film de bu hikayeyle sonlanır.

Tales from the Darkside: The Movie Lot 249

Timmy’nin anlattığı ilk hikaye olan Lot 249, Arthur Conan Doyle’in hikayesinden esinlenerek uyarlandı ve senaryoyu Michael McDowell yazdı. Bu bölümde, Lee üniversite bursu için rakibi Edward Bellingham’a suç atar ve Bellingham bursu kaybedince bir intikam planı hazırlar. 249. Parça diye anılan bir antika sipariş eder. Kutunun içinde bir mumya vardır. Mumyanın içinden çıkardığı sihirli sözleri okuyan Bellingham mumyayı canlandırır ve düşmanlarının üzerine salar. Bu bölümde Steve Buscemi, Christian Slater ve Julianne Moore’un gençlik hallerini görmek keyifliydi.

Tales from the Darkside: The Movie Cat From Hell

Timmy’nin anlattığı ikinci hikaye olan Cat From Hell ise Stephen King’in hikayesinden uyarlandı ve senaryoyu George A. Romero yazdı. İlaç şirketi sahibi zengin Drogan, Halston adında bir kiralık katil tutar. Öldürmesini istediği ise kara bir kedidir. Bu kedi, kardeşini, kardeşinin arkadaşını ve uşağını öldürmüştür. Şimdi sıra Drogan’dadır. Halston’a bu iş çantada keklik görünür. Ama kara kedi hiçte umduğu gibi değildir.

Tales from the Darkside: The Movie Lover's Vow

Timmy’nin anlattığı son hikaye Lover's Vow’ı, Michael McDowell yazdı. Preston çok üretken olmayan ve kimsenin sanatını anlayamadığı başarısız bir ressamdır. Bir gün bar çıkışı, arkadaşının iblis benzeri bir yaratık tarafından öldürüldüğünü görür. Yaratık tam onu da öldürecekken bu olaydan bahsetmemesi koşuluyla onu serbest bırakacağını söyler. Preston söz verir ve bu olayın ardından hayatı değişir.

Tales from the Darkside: The Movie The Wraparound Story

Filmin sonunda Timmy’nin hikayesine geri döneriz ve Betty ile olan hayatta kalma savaşında başarılı olup olmadığını öğreniriz.

Tales from the Darkside: The Movie, korku-komedi türünde çok beklentiye kapılmadan izlenecek eğlenceli bir film… Cat From Hell ve Lover's Vow bölümlerindeki efekt ve makyaj çalışmasının gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ama senaryo açısından biraz zayıf kalmış ve izleyiciyi pek de şaşırtmıyor.Tales from the Darkside: The Movie (1990) Fragman

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder