11 Haz 2018

Hereditary (2018)

Müge İbrikçi Baran
Hereditary (2018)

Ari Aster’ın ilk uzun metraj yönetmenliği olan ve senaryosunu da kendisinin yazdığı Hereditary (Ayin, 2018) filmi, bu senenin merakla beklenen korku filmlerindendi. Yurtdışından gelen övgü dolu yorumların yanı sıra kült korku filmleriyle özellikle korku eşiği açısından The Exorcist (Şeytan, 1973) ile karşılaştırılması beklentiyi bir hayli yükseltti. Daha vizyona girmeden hakkındaki olumlu eleştirilerin kulağımıza çalınması, izleyicilerin doğal olarak ikiye bölünmesine yol açtı. Eleştirilere maruz kalan kitle ya duyduklarına kati şekilde inanarak filmi aynı şekilde övgüye boğuyor ya da izlediği ile kafasında canlanan arasındaki farkı göz önünde bulundurarak filmi yerin dibine sokuyor.

Milly Shapiro, Toni Collette, Gabriel Byrne, Alex Wolff - Hereditary (2018)

Hereditary, ilk sinema yönetmenliğini izlediğimiz bir yapıma göre gayet başarılı bir çalışma. Özellikle aile kavramı ve yalnızlaşmış kadınlara dair dolu bir alt metine sahip olduğu gibi finalinde tavan yaptığı satanik göndermelerle de iyi bir senaryoya sahip olduğunu kanıtlıyor. Sadece bu açıdan bile salt korkma dürtüsüne dayalı yol izleyen son dönem korku filmlerinden ayrılmayı başarıyor.

Toni Collette - Hereditary (2018)

Birbirinden farklı karakterlere sahip olmalarına rağmen sanki bir ritüeli devam ettirircesine gittikçe birbirine benzemeye başlayan üç kuşak kadın, filmin önemli karakterlerini oluşturur. Büyükannenin ölümüyle aile içinde yaşanan travma, zaman ilerledikçe daha büyük sorunları beraberinde getirir. Gergin ve karamsar olan bu ailenin hiç mutlu bir anına tanık olmayız. Baba ile oğul karakterleri, aile içerisinde işlevsizdir ve genel olarak anaerkil bir hava hakimdir. Minyatür sanatıyla uğraşan Annie’nin, sipariş aldığı işler haricinde yaşanan travmatik dönüm noktalarını tasvir ettiği çalışmalar hazırlamasını, anaerkil düzenle bağdaştırabiliriz.

Toni Collette - Hereditary (2018)

Filmin ilk yarısı birkaç korku unsuru bulundurmasına rağmen daha çok psikolojik gerilim havasında ilerliyor. İkinci yarıda ise izleyiciyi finale hazırlamak adına korku dozajının yavaş yavaş arttırılması tercih edilmiş. Ama yine de şoke edici olarak tanımlayabileceğimiz final, filmin geneline baktığımızda biraz kısa kalıyor. Ayrıca bir takım ayrıntıların pek de üstüne gidilmemesi, sanki devam filmine malzeme kalması için pay bırakılmış gibi bir his uyandırıyor.

Milly Shapiro - Hereditary (2018)

Hereditary filmi, kasvetli ve huzursuz edici anlatım tarzı, etkileyici kurgusu, Toni Collette ve Milly Shapiro’nun oyunculuklarıyla ön plana çıkıyor. Yerinde kullanılan kanlı sahneler de korku türüne başarılı bir şekilde hizmet ediyor. Kısaca A Quiet Place (Sessiz Bir Yer, 2018) filmiyle beraber bu senenin dikkat çeken diğer bir korku filmi olmayı hak ediyor.

-----------------------

KÜNYE
Yönetmen ve Senarist: Ari Aster
Oyuncular: Toni Collette (Annie), Alex Wolff (Peter), Milly Shapiro (Charlie), Gabriel Byrne (Steve), Ann Dowd (Joan), Mallory Bechtel (Bridget)
Müzik: Colin Stetson
Görüntü Yönetmeni: Pawel Pogorzelski
Kurgu: Lucian Johnston, Jennifer Lame
Ülke: ABD


Hereditary (2018) Fragman
Hereditary (2018) Fragman 2

Alternatif Afişler

Hereditary (2018)Hereditary (2018)
  
Hereditary (2018)Hereditary (2018)

1 yorum :