16 Nis 2018

Armomurhaaja / Euthanizer (2017)

Müge İbrikçi Baran
Armomurhaaja - Euthanizer (2017)

Teemu Nikki’nin yönetmenliğini yaptığı Armomurhaaja (Euthanizer / Öldürücü 2017) filmi, Kuzey Avrupa’ya özgü mizahı ve sivri karakterleriyle kara komedi türünde bir yapım.

Matti Onnismaa - Armomurhaaja / Euthanizer (2017)

Film, karma felsefesi veya bizde daha çok bilinen tabiri kullanırsak “kısasa kısas” kavramını hayvanlar üzerinden işliyor. İnsanlar ve hayvanlar arasında adaleti sağlamaya adeta ant içmiş olan Veijo, aslında insanların ona hasta hayvanlarını öldürmesi için para verdiği biridir. Ama Veijo, hayvanları seven ve onların acı çekmesine dayanamadığı için kısa ve acısız bir şekilde hayatlarına son veren orta yaşlı, yalnız ve biraz da huysuz bir adam. Hayvanları öldürmeden önce onlara kendi çapında bir merasim ile uğurlayan Veijo, sahiplerine de ders vermekten geri kalmaz. Bir gün sağlıklı bir köpeği öldürmesi için karşısına dikilen Petri ile aralarında husumet yaşanır ve arıza kadın Lotta’nın da hayatına girmesiyle Veijo’nun kendince sıradan hayatının bütün düzeni bozulur. Lotta onun insanlara karşı taşlaşmış yüreğini yumuşatırken Petri ise onu çıldırma noktasına getirir.

Ilari Johansson - Armomurhaaja / Euthanizer (2017)

Armomurhaaja’nın geçtiğimiz sene ülkemizde vizyona giren Pokot (İz, 2017) filmiyle tematik olarak aynı mantıkta işlediğini söyleyebiliriz. Pokot biraz didaktik bir tavır ile hayvan hakları üzerine sert mesajlar veriyordu. Armomurhaaja ise mesajını biraz daha süsleyerek romantikleştiriyor. Şiddetin ve intikamın dozunu yavaş yavaş arttırarak ve işin içine aşk kavramını da katarak genel kitleye daha çok hitap etmeye çalışıyor. Tür ve temasını göz önünde bulundurduğumuzda izleyicinin empati kurabilmesinin daha yüksek olduğu bir kara komedi olduğunu söyleyebiliriz. 37. İstanbul Film Festivali’nin “Dünya Festivallerinden” bölümünde yer alan Armomurhaaja, türün sevenlerini memnun edecektir.

-----------------------------

KÜNYE
Yönetmen ve Senaryo: Teemu Nikki
Oyuncular: Matti Onnismaa (Veijo Haukka), Jari Virman (Petri), Hannamaija Nikander (Lotta), Pihla Penttinen (Ojala), Heikki Nousiainen (Martti), Ilari Johansson (Simo)
Müzik: Timo Kaukolampi, Tuomo Puranen
Görüntü Yönetmeni: Sari Aaltonen
Ülke: Finlandiya


Armomurhaaja / Euthanizer (2017) Fragman

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder