11 Mar 2017

Mart Ayı Sinema Dergileri

Müge İbrikçi Baran
Mart 2017 Sinema Dergileri

Mart ayında raflarda yerini alan ve online olarak çıkan sinema dergileri derlemesi yine sizlerle… 8 mart dolayısıyla "Sine K" ve "Rabarba Şenlik" kadın temalı dosyalar hazırlarken, bu ay dikkat çeken diğer konu ise bilimkurgu sineması. 89. Akademi Ödüllerindeki Oscarlık hata da sinema yazarlarının gözünden kaçmıyor.

Altyazı 170. Sayı (Mart)
Altyazı 170. Sayı (Mart) - The Handmaiden

Altyazı: Pablo Larraín ile Wong Kar-wai sinemasına dair ve Carrie Fisher ile John Hurt anısına yazıların yanı sıra Ali Kemal Çınar, Michaël Dudok de Wit, Kleber Mendonça söyleşilerini dergide bulmak mümkün. Ayrıca Before I Fall (Ben Ölmeden Önce) ve Neruda filmlerinin afişi hediye.

Arka Pencere 349. Sayı (3 Mart-9 Mart)
Arka Pencere 349. Sayı (3 Mart-9 Mart) Logan

Arka Pencere: Haftanın vizyon filmleri haricinde, La Strada (1954) ve The Forgiveness of Blood (2011) filmlerinin eleştirilerine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca Oscar ödül töreni, Berlin Film Festivali’nin Forum Expanded Bölümü ve Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması hakkında yazılar da dergide yer alıyor.

Arka Pencere 350. Sayı (10 Mart-16 Mart)
Arka Pencere 350. Sayı (10 Mart-16 Mart) Neruda

Arka Pencere: Kült filmlerden Godzilla (1954) ile Streets of Fire (1984) incelemeleri ve Pablo Larraín söyleşisi yer alıyor. Ayrıca 11 ‘Şiirli’ Film dosyası da dikkat çekiyor.

Arka Pencere 351. Sayı (17 Mart-23 Mart)
Arka Pencere 351. Sayı (17 Mart-23 Mart) -La tortue rouge

Arka Pencere 352. Sayı (24 Mart-30 Mart)
Arka Pencere 352. Sayı (24 Mart-30 Mart) - David Lynch

Cinedergi 101. Sayı (Mart) Online
Cinedergi 101. Sayı (Mart) - Kong: Skull Island

Cinedergi: “Xavier Dolan’ın En Favori 10 Filmi” “Logan ve Dünden Bugüne X-Men” “Son 7 Yılın Öne Çıkan 7 Bilimkurgu Filmi” “Mücadele ve Başarının Diğer Adı Kadınlar” “Sıcacık Filmlerin Yönetmeni (Ferzan Özpetek)” gibi dosya konularıyla dikkat çekiyor. Nejat İşler, Doğa Can Anafarta, Bestemsu Özdemir, Kaman Kardeşler, Gülten Taranç, Can Nergis, Anıl Kır, Bülent Özdaman ile yapılan söyleşiler yer alıyor. Ayrıca Oscar, sinemanın değişen yüzü, Recep İvedik, diziler ve bu ay izleyebileceğimiz belgesellere dair yazılar, eleştiriler mevcut.

Hayal Perdesi 57. Sayı (Mart-Nisan)
Hayal Perdesi 57. Sayı (Mart-Nisan) - Manchester by the Sea

Hayal Perdesi: Xavier Dolan filmleri, Yüksel Aksu sineması, İran Sinemasında korku-gerilim, Disney’in yetim kahramanları, Şaban filmleri gibi dosyalar dikkat çekiyor. Metin Akpınar, Seyid Çolak, Alpgiray Uğurlu, Ronny Trocker, Eray Demir, Aynel Hayat, Yasemin Demir söyleşileri yer alıyor.

Japon Sineması 14. Sayı (Mart) Online

Japon Sineması 14. Sayı (Mart) - Onibaba

Japon Sineması: Paranoya temasını işleyen dergi, Shinto Kanedo ile Satoshi Kon Sineması’na ve Japon görüntü yönetmenlerine yer veriyor. Ayrıca polisiye anime listesi ve en popüler yandere karakterler listesi de bu sayıda dikkat çekiyor.

Rabarba Şenlik 2. Sayı (Mart)
Rabarba Şenlik 2. Sayı (Mart) - Sinemanın Kadınları

Rabarba Şenlik: “Sinemanın Kadınları” dosyasıyla çıkan dergi, hem yerli sinemamızdaki kadınlara (Cahide Sonku, Türkan Şoray, Adile Naşit, Bilge Olgaç, Seçil Büker, Nilgün Abisel) hem de dünya sinemasındaki oyuncu ve yönetmen kadınlara (Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Cate Blanchett, Jane Campion, Chantal Akerman...) yer veriyor.

Psikesinema 10. Sayı (Mart-Nisan)
Psikesinema 10. Sayı (Mart-Nisan) - Arrival

Psikesinema: “Bilimkurgu Sineması” dosya konusuyla karşımıza çıkan dergi, Brazil, Star Wars, Matrix gibi birbirinden farklı örnekleri inceliyor. 67. Berlin Uluslararası Film Festivalinden izlenimler, Oscar ödül töreni ve Yeşim Ustaoğlu ile bir söyleşi de yer alıyor. Ayrıca Tarkovski sinemasını irdeleyen bir yazıya ve “Filmlerdeki Psikiyatrinin Teorisi ve Uygulaması” adlı bir makaleye de derginin sayfalarından ulaşmak mümkün.

SFX 5. Sayı (Mart)
SFX 5. Sayı (Mart) - Kong: Skull Island

SFX: Vizyon filmlerinin yanı sıra pek yakında sinemalara uğrayacak olan bilimkurgu filmleri hakkındaki incelemelere ve küçük söyleşilere de yer veriyor. Ayrıca “Marvel Sinematik Evreni”, “Kıyamet Sonrası Filmler”, “Canavarların Efsane Savaşı” gibi dosyalarla da dikkat çeken dergi, Logan ve Power Rangers afişi hediyeli.

Sine K 3. Sayı (Mart-Nisan)
Sine K 3. Sayı (Mart-Nisan) - Kadın

Sine K: Bu aya yakışan dosyasında sinemada “Kadın” temasını işliyor. Gilda'yı merkeze alarak ölümcül kadına değinilen "Kadının Fendi Erkeğin Zaferi" ve Jean-Pierre Melville sinemasına değinen yazılar özellikle kara film severleri memnun edecektir.


Üçüncü Adam (Mart) Online
Üçüncü Adam (Mart)
Türk sinemasında hem oyunculuk yapıp hem de sette çalışanların hayatlarına değinen dergi, okuyucuya Yeşilçam’ın başka bir yüzünü gösteriyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder