19 Eki 2015

House of Games (1987)

Müge İbrikçi Baran
House of Games (1987)

Senarist olarak da tanıdığımız David Mamet’in ilk yönetmenlik denemesi olan House of Games (Oyun Evi, 1987) adlı yeni kara filmde Lindsay Crouse (Margaret Ford), Joe Mantegna (Mike), Lilia Skala (Doktor Maria Littauer), Steven Goldstein (Billy Hahn), William H. Macy (Moran) gibi oyuncular yer alıyor.

Lindsay Crouse House of Games (1987)
Lindsay Crouse, Joe Mantegna House of Games (1987)

Psikiyatrist Margaret Ford, yeni çıkan kitabı ve hastaları sayesinde hali vakti yerinde ama yine de mutsuz genç bir kadındır. Meslektaşı Maria Littauer haricinde hiç arkadaşı yoktur ve zaten işi dolayısıyla arkadaşlara ayıracak vakti de yoktur. Bir gün Billy Hahn adında bir hastası, kumar borcundan dolayı öldürüleceğini söyler ve “bana yardım edemezsin” diye de ekler. Ama Margaret hastasına yardımcı olmaya kararlıdır ve “House of Games” adındaki bir bara gidip Mike adındaki adamı bulur ve Billy’nin borcunu silmesini ister. Mike da bu teklifi geri çevirmez ama bir şartı vardır. Mike’ın kumar masasındaki ezeli rakibini yenebilmesi için onun yardım etmesi gerekmektedir. Teklifi kabul eder ama olaylar ikisinin de düşündüğü gibi gelişmeyecektir. Çünkü Mike iflah olmaz bir dolandırıcı, Margaret ise sakin bir kadın olmasına rağmen heyecanı seven birisidir ve bu iki farklı insanın arasındaki elektrik onları çok başka bir noktaya getirecektir.

House of Games (1987)
House of Games (1987)

House of Games, barın önündeki dumanlı, izbe, karanlık sokak ve tek gecelik otel odası gibi mekanları ile klasik kara filmleri anımsatıyor. Margaret ise aslında bir femme fetale olabilmeye çok uzak bir karaktere sahip olmasına rağmen film boyunca yavaş yavaş başka bir karaktere evrilmesini izliyoruz. Özellikle Margaret’ın mı yoksa anasının gözü olan Mike’ın mı baskın çıkacağı ve sürprizin sürprizi kovaladığı sahneler, izleyicinin merakını ayakta tutan detaylar arasında yer alıyor.

Lindsay Crouse House of Games (1987)
Joe Mantegna House of Games (1987)


House of Games, biraz durağan başlıyor olsa da kısa sürede kendine çekmeyi başarabilen, dolandırıcılık üzerine güzel bir yapım. Yerinde psikolojik tespitler ve üçkağıt üzerine tüyolarla detayları ön plana çıkarılmış, dönemine göre farklı bir yeni kara film. Dolandırıcılık üzerine olan filmleri sevenlerin The Grifters (1990) ve Nueve reinas (2000) filmlerini de izlemelerini tavsiye ederim.


House of Games (1987) Fragman

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder