13 Ağu 2015

Dead & Buried (1981)

Müge İbrikçi Baran
Dead & Buried (1981)

Gary Sherman’ın yönetmenliğini yaptığı Dead & Buried (1981) adlı kült korku filminde James Farentino (Şerif Dan Gillis), Melody Anderson (Janet Gillis), Jack Albertson (William Dobbs), Lisa Blount (Lisa), Robert Englund (Harry) gibi oyuncular yer alıyor.

James Farentino Dead & Buried (1981)
Dead & Buried (1981)

Küçük bir kasaba olan Potter's Bluff’da gizemli ve vahşi cinayetler işlenmektedir. Kasabanın şerifi Dan Gillis'de bu tuhaf ölümleri araştırmaktadır. Ama işi çok zordur. Çünkü ölen kişiler kasabadan değildir. Hatta ölen bir adamın yüzü tamamen yandığı için kimliği bile tespit edilemez. Şerif, cinayetleri araştırmaya devam ettikçe kasaba insanlarının tuhaf bir sırrı olduğunu ve kimseye güvenmemesi gerektiğini öğrenir.

Christopher Allport Dead & Buried (1981)
Dead & Buried (1981)

Dead & Buried bağımsız bir korku filmi ve ilginç bir senaryosu var. Neredeyse The Wicker Man (1973) filmindeki kadar çılgın bir kasaba halkı ve katili bulup olayın iç yüzünü aydınlatabilmek için kendini paralayan bir şerif. Filmin makyajları da yapım tarihine göre gayet iyi olmuş ve Stan Winston’un buradaki emeğini de anmak gerekir. Özellikle otostopçu kızın yüzünü sıfırdan yapma sahnesi güzeldi. Cenaze levazımatçısı Dobbs rolünü canlandıran Jack Albertson’ın son filmi olduğunu ve Robert Englund; nam-ı diğer Freddy'nin de filmde rol aldığını hatırlatayım.

James Farentino Dead & Buried (1981)
Jack Albertson Dead & Buried (1981)

Filmin içindeki küçük sürprizleri bozmamak adına çok yorum yapmak istemiyorum. Kısaca korku severlerin Dead & Buried filmine bir göz atmasını tavsiye ederim.


Dead & Buried (1981) Fragman

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder