8 Kas 2014

When a Stranger Calls (1979)

Müge İbrikçi Baran
When a Stranger Calls (Telefondaki Yabancı, 1979)

Fred Walton'un yönetmenliğini yaptığı When a Stranger Calls (Telefondaki Yabancı, 1979) adlı korku-gerilim filminde Carol Kane (Jill Johnson), Charles Durning (John Clifford), Tony Beckley (Curt Duncan), Colleen Dewhurst (Tracy), Carmen Argenziano (Doktor Mandrakis), Ron O'Neal (Charlie Garber) gibi oyuncular yer alıyor.

Carol Kane - When a Stranger Calls (1979)

Öğrenci Jill Johnson, Mandrakis ailesinin 2 küçük çocuğuna bakmak için onların evine gider. Çocuklar uyuyordur ve Jill'in tek görevi, Mandrakisler gelene kadar evde vakit geçirmektir. Ama bir telefon çalar ve bir adam ona "Çocukları kontol ettin mi?" diye sorar. Bu soru her telefon çalışında tekrarlanınca Jill gerilmeye başlar ve polisi arar. Ama polis gelene kadar her şey çok geç olacaktır.

Charles Durning - When a Stranger Calls (1979)

When a Stranger Calls filmindeki katilin, çok kurbanı olmamasına rağmen azmiyle takdire şayan biri. Filmin başında işlediği cinayetle hemen yakalanıp akıl hastanesine yollanır. 7 yıl sonra hastaneden kaçıp geri döner ve haliyle yarım kalan işini bitirmek ister. Kendisinin diğer katillerde olduğu gibi onunla bütünleşmiş bir silahı yoktur. Kendi elleriyle öldürmeyi tercih eder, izleyici göremese de çelimsiz bedenine rağmen elleriyle kurbanını parçalamışlığı vardır.

Tony Beckley - When a Stranger Calls (1979)

Birçok filme de konu olan, "katilin gelmeden önce telefonla tehdit etme" furyası When a Stranger Calls filmiyle daha bir ön plana çıkmıştır. Filmin ilk yarım saatinden sonra biraz tökezliyor olsa da hoş bir film olmuş. Filmin tökezlemesinin sebeplerinden birinin de katil Curt Duncan'ı canlandıran oyuncu Tony Beckley'in kanser olmasına bağlayabiliriz. Film tamamlanıp vizyona girmiş ama hastalık süreci bayağı ağır geçmiş.

Jill Schoelen- When a Stranger Calls Back (1993)

Filmin devamı olarak televizyon için çekilen When a Stranger Calls Back (1993) filminde jeneriğinde hem Tony Beckley'e hem de ilk filme ithafen "No one can see me now. No one hears me. I am invisible. / Artık kimse beni göremez. Kimse beni duyamaz. Ben görünmezim." lafı geçer. Bu devam filminde, ilk filmin kadrosunda bulunan Carol Kane ve Charles Durning tekrar yer alıyor. Jill Schoelen'in kurban rolünü üstlendiği bu filmde oyunculuğunun durağan olması filmi kötü etkiliyor. When a Stranger Calls Back, ilk filme göre daha ilginç bir konuya sahip olmasına rağmen işlenişi pek iyi olmamış. Dedektif John Clifford, olayı gereğinden çabuk çözüyor. Filmin sürprizini kaçırmadan şunu belirtebilirim; filmin en iyi tarafı katilin mesleğinin iyi düşünülmüş olması.

Camilla Belle - When a Stranger Calls (2006)

Filmin ayrıca aynı isimli 2006 tarihli bir yeniden çevrimi de mevcuttur. Simon West'in yönetmenliğini yaptığı bu filmde Camilla Belle, Tommy Flanagan gibi oyuncular yer alıyor.

Colleen Dewhurst - When a Stranger Calls (1979)

When a Stranger Calls, şimdi izlendiğinde bazı sahneler, filmi klişe gibi gösterse de aslında bu klişelerin öncülerinden olduğu için izlenmeyi hakkeden bir yapım.

When a Stranger Calls (1979) Fragman
IMDB: 6.6

When a Stranger Calls Back (1993) Fragman
IMDB: 6.4

When a Stranger Calls (2006) Fragman 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder