14 Kas 2014

The Big Combo (1955)

Müge İbrikçi Baran
The Big Combo (Karanlıkta Vuruşanlar, 1955)

Joseph H. Lewis'in yönetmenliğini yaptığı The Big Combo (Karanlıkta Vuruşanlar, 1955) adlı kara filmde Cornel Wilde (Leonard Diamond), Richard Conte (Bay Brown), Jean Wallace (Susan Lowell), Brian Donlevy (Joe McClure), Lee Van Cleef (Fante), Earl Holliman (Mingo) gibi oyuncular yer alıyor.

Richard Conte, Cornel Wilde, The Big Combo (1955)
Cornel Wilde, Richard Conte, The Big Combo (1955)

Polis Leonard Diamond, Bay Brown adında bir gangsteri yakalamak için uzun bir süredir çabalamaktadır. Fakat Brown'ın sicili temizdir ve yaptığı pis işleri kusursuz bir şekilde yönetmektedir. Brown'ın sevgilisi güzel Susan bir gün Alicia ismini ağzından kaçırınca Diamond için bir ışık yanar. Ama yine de işi çok zordur. Çünkü Brown'ın yakalanmamak için çok değişik ve acımasız yöntemleri vardır. Diamond bir yandan Brown'ın açığını yakalamaya çalışacaktır, bir yandan da Susan'a olan aşkına hakim olmaya çalışacaktır.

Jean Wallace, Cornel Wilde, The Big Combo (1955)
Richard Conte, Jean Wallace The Big Combo (1955)

The Big Combo, özellikle görsel açıdan tam bir kara film örneği teşkil edebilecek bir yapıda ışık ve gölge kontrastına sahip. Özellikle final sahnesi bunun çarpıcı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bu görselliği sağlamada birçok kara filmde görüntü yönetmenliği yapmış olan John Alton'ın payı büyük. Ayrıca Gun Crazy (1950) filmine de imza atmış olan yönetmen Joseph H. Lewis'in de adını anmak gerekir. Kamera arkasında durum böyleyken başrolde de kara filmlerle özdeşleşmiş iki oyuncu Cornel Wilde ve Richard Conte yer alıyor. Brown'ın sadık adamlarında birini canlandıran westernlerin vazgeçilmez oyuncusu Lee Van Cleef'i de unutmamak gerekir. Kendisi Kansas City Confidential(1952) adlı kara filmde soygunculardan birini oynuyordu. Kara filmlerde (The Glass Key) yardımcı rollerde sıklıkla karşımıza çıkan oyuncularından olan Brian Donlevy ise Brown'ın eski patronu, şimdi ise onun ayak işlerini yapan adamı rolünde karşımıza çıkıyor.

Cornel Wilde, Richard Conte, Lee Van Cleef, Earl Holliman, The Big Combo (1955)
Cornel Wilde, Richard Conte, Lee Van Cleef, Earl Holliman

The Big Combo filminde özellikle Brown karakteri dikkat çekiyor. Nefreti hayat felsefesi olarak kariyerinde uygulayan Brown'ın en önemli lafı da "Birinci birincidir. İkinci hiçbir şeydir." Brown'dan herkes nefret etmektedir ama o bunun nedenin birinci olmasından ötürü olduğunu düşünür. Çünkü güçlüdür, kaybetmek onun lügatinde yoktur. Bundan dolayı gücünü kaybetmemek adına yaptığı bütün sadistçe davranışlar, sadece yapılması gerekenlerdir. Filmde özellikle el değmeden yapılan işkence sahnesi ve final sahnesi dikkat çekiyor.

Lee Van Cleef, Brian Donlevy, The Big Combo (1955)
The Big Combo (1955)

The Big Combo filmi, kült olmuş bir kara film olarak gölgelerin kullanımı, oyuncular, diyaloglar ve kara filme yakışan müziği ile dikkat çekiyor.


The Big Combo (1955)
Açılış Jeneriği

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder