18 Eki 2014

Gone Girl (2014)

Müge İbrikçi Baran
Gone Girl (2014)

David Fincher'ın yönetmenliğini yaptığı Gone Girl (Kayıp Kız, 2014) adlı yeni kara filmin kadrosunda Ben Affleck (Nick Dunne), Rosamund Pike (Amy Elliott Dunne), Carrie Coon (Margo Dunne), Kim Dickens (Dedektif Rhonda Boney), Neil Patrick Harris (Desi Collings), Tyler Perry (Avukat Tanner Bolt), Emily Ratajkowski (Andie Fitzgerald) gibi oyuncular yer alıyor.

Carrie Coon, Kim Dickens, Ben Affleck, Rosamund Pike - Gone Girl (2014)

Nick Dunne evine geldiğinde karısının evde olmadığını ve boğuşma izlerini görür. Hemen polise haber verir. Nick'in karısı kayıptır ve bunu kimin yaptığına dair en ufak bir ipucu yoktur. Evliliklerinin 5. yıl dönümünde kaybolan Amy'i bulabilmek için Nick, polis ve medya ellerinden geleni yapacaktır. Ama ipuçları ortaya çıktıkça Amy'nin ölmüş olabileceği ve katilin de Nick olduğu ile ilgili birçok delil ortaya çıkacaktır.

Rosamund Pike -  Gone Girl (2014)

Gillian Flynn'ın 2012'de yayınlanan aynı adlı romanından iki sene gibi kısa bir sürede sinemaya aktarılan Gone Girl, gerilimin yavaş yavaş tırmandığı bir yeni kara film olarak karşımıza çıkıyor. Film, bir günlük gibi Amy'nin kaybolduğu günden itibaren gün sayıyor ve arada ortaya çıkan ipuçları sayesinde geri dönüşlerle olayları besliyor. Film ilerledikçe izleyici kime inanacağına karar veremiyor. Bir yandan Nick, bir yandan Amy'nin günlüğü onların evliliklerine ve kayboluş hikayesine farklı bir boyut katıyor. Filmin ilk saatinden sonra ise bambaşka bir hikaye ortaya çıkıyor. Ölümcül kadın hikayelerinin anlatıldığı yeni kara filmlerde sıklıkla karşımıza çıkan finalle, filmin ortası bile gelmeden karşılaşınca film, izleyiciyi şaşırtıyor. Sonrasında filmin gerilimi, heyecanı gittikçe artmaya devam ediyor.

Rosamund Pike, Ben Affleck - Gone Girl (2014)

Gone Girl, kadın erkek ilişkilerini, evlilik ve aile kavramlarını ters yüz edercesine eleştiren bir film. Tek taraflı değil hem erkeği hem de kadını eleştiriyor. Çok az da olsa anne, baba kavramına da Muhteşem Amy'den yola çıkarak eleştirel bir şekilde değiniyor. Ayrıca yoğun bir medya eleştirisi de filmin diğer bir kilit teması olarak karşımıza çıkıyor. Adeta yargıyla bile yarışacak durumda olan medya halkın neye inanması gerektiğini belirliyor. Türkiye'de de sıklıkla karşımıza çıkan sözde kadınların sesi olan programların ne kadar acımasız olabileceğini ve medyatik olmayan insanların bile ekran önü oyunculuğunu az da olsa bilmesi gerektiğini insanın yüzüne vuruyor.

Emily Ratajkowski - Gone Girl (2014)


David Fincher'ın yönetmenliğinin olmazsa olmazı olan karanlık bu filmde de karşımıza çıkıyor. Ayrıca Fincher, anti kahramanlara karşı sempati veya zekasına saygı duymamızı da yine bu filmle de sağlamayı başarıyor. Özellikle kurgusu ve senaryosuyla dikkat çeken filmde, oyunculuklar da başarılı olmuş. Gone Girl, izlenmesi gereken yeni kara filmler arasına rahatlıkla katabileceğimiz bir film olmuş.Gone Girl (Kayıp Kız, 2014) 
Türkçe Altyazılı Fragman

Gone Girl (Kayıp Kız, 2014) 
Türkçe Altyazılı Fragman 2

Yazıdaki görseller filmin resmi Facebook adresinden alınmıştır. Ayrıca filmin resmi sitesine de bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder