27 Eyl 2014

Burnt Offerings (1976)

Müge İbrikçi Baran
Burnt Offerings (1976)

Dan Curtis'in yönetmenliğini yaptığı Robert Marasco'nun aynı isimli romanından 3 yıl sonra uyarlanan Burnt Offerings (Gazap Tohumu, 1976) adlı korku filminde Karen Black (Marian Rolf), Oliver Reed (Ben Rolf), Bette Davis (Elizabeth), Lee Montgomery (David Rolf), Burgess Meredith (Arnold Allardyce), Eileen Heckart (Roz Allardyce) gibi oyuncular yer alıyor.

Gazap Tohumu (1976)
Burgess Meredith, Eileen Heckart - Burnt Offerings (1976)

Rolf ailesi yazı geçirebilecekleri büyük bir ev kiralamak isterler. Ev ne kadar ihtişamlı ise bir o kadar da eskidir. Ama evin büyüleyici bir tarafı vardır ve fiyatı da çok ucuzdur. Tuhaf Allardyce ailesine ait olan bu ev, Rolf ailesinin babası Ben'in işin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünmesine rağmen tutulur. Anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek aileyle birlikte Teyze Elizabeth'te yaz tatili için buraya yerleşirler. Bu evi tutarken Allardyce ailesinin bir de isteği vardır. Allardyce ailesinin yaşlı bir ferdi odasından hiç çıkmamaktadır. Onun odasına her gün bir tepsi yemek hazırlanıp bırakılacaktır. Bu makul teklifi gerçekleştirme görevi ailenin annesi Marian Rolf üstlenir. Baştan her şey iyi gitmektedir. Fakat ilerleyen günlerde garip olaylar yaşanmaya başlar. Herkesin psikolojisi değişir. Kazalar, yaralanmalar olur. İşin ilginç tarafı yaralanmalardan sonra ev kendini yenilemektedir. Ev bir nevi canlıdır ve kazalardan beslenmektedir. Bu evi yıllarca canlı tutan kötü olaylar ve onu delicesine seven insanlardır. Bu durumdan habersiz olan Rolf ailesi, bu evin kabusvari büyülü dünyasından kendini kurtarabilecek midir?

Karen Black - Burnt Offerings (1976)
Oliver Reed - Burnt Offerings (1976)

Burnt Offerings filminde evde kötü bir ruh yoktur aslında, evin ta kendisi kötüdür. Yaralanmalarla evin kendisini onarması, yenilenmesi filmin güzel ve ilginç bir detayı... Eve delicesine bağlı olan Allardyce ailesinin Rolf ailesini bu kadar istemesinin sebebi de bu zaten. Çünkü onların David adında ufak, hareketli bir çocuğu vardır. Çocuk demek oradan oraya koşturup kendini yaralamak demektir. David eve iyi gelecektir. Her yaralanışında ev eski ihtişamına giderek kavuşacaktır. Ama asıl kötü olan taraf, evin insanların psikolojisini bozmasıdır. Çünkü ev insanların ona tapmasını, ona bağımlı olmasını ister. Onun için bu evde yaşayan insanların gittikçe ruh sağlıkları bozulur.

Bette Davis -  Burnt Offerings (1976)
Anthony James -  Burnt Offerings (1976)

Burnt Offerings, The Amityville Horror (Kuşku, 1979) tarzında film sevenlerin hoşlanacağı türde bir korku filmi. Klasik film severlerin hatırlayacağı Bette Davis de, filmde çok büyük bir rolü olmasa da onu renkli bir filmde görmek de filmin güzel taraflarından biri. Ayrıca filmde, Ben'in annesinin ölümüyle ilgili gördüğü kabuslar ve yaşanan kazalarda da güzel detaylar vardı. Filmin sakin başlayıp yavaş yavaş gerilimin artması ve finali de gayet iyiydi. Burnt Offerings'in, beklentileri aşan bir korku filmi olduğunu da belirtmek gerekir.Burnt Offerings (1976) Fragman

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder